Splašky z Rudice již nebudou znečisťovat jeskyně Moravského krasu

Aktualizováno 17. března 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

jes

Splašky z Rudice na Blanensku již nebudou znečišťovat jeskyně Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras. Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko do konce roku napojí kanalizaci vesnice na zmodernizovanou čistírnu odpadních vod v sousedních Jedovnicích. Práce budou stát 138 milionů korun, přičemž 98 milionů zaplatí EU. ČTK to řekl tajemník svazku Petr Tioka.

Svazek tento projekt připravoval ve spolupráci s vedením správy CHKO léta. Rudice má tisíc obyvatel a v obci už čistírna odpadních vod je. Je ale zastaralá, nepracuje na plný výkon, proto z ní část odpadní vody uniká a dostává se do podzemí. Za obcí se nachází jeskyní systém Rudické propadání, který je se svými více než 13 kilometry druhým nejdelším jeskynním systémem v ČR. Špinavá voda v něm ničí krápníky.

Svazek nechá rudickou čistírnu odpadních vod přestavět na přečerpávací stanici. Zařízení bude vhánět odpadní vodu z obce do nové, asi kilometr dlouhé, kanalizace, která splašky odvede do čistírny v Jedovnicích. Tu čeká rozšíření a modernizace.

Vedoucí správy CHKO Leoš Štefka v minulosti opakovaně upozornil, že vyřešení problémů s odpadní vodou v Rudici je jedním z nejdůležitějších projektů pro lepší ochranu přírody v Moravském krase.

Součástí systému Rudické propadání je i jeskyně Býčí skála, v níž badatel Jindřich Wankel (1821 – 1897) kdysi objevil rituální pohřebiště z doby železné.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commos, Pajast

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině