Špičkový vědec z Německa zahájí v Budějovicích ojedinělý výzkum

18. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rákosí voda IMG_3603

Jak nakládají nejrůznější rostliny s kovy obsaženými v půdě či vodě, budou v Českých Budějovicích v příštích letech zjišťovat renomovaní vědci. Informuje o tom Českobudějovický deník.

V Biologickém centru Akademie věd ČR kvůli tomu vzniká zbrusu nové oddělení biofyziky a biochemie rostlin. Šéfovat mu bude špičkový německý biolog Hendrik Küpper. Ten dorazil tento týden na jih Čech ze svého předchozího působiště na univerzitě v Kostnici. S sebou si přivezl kamion naplněný speciálními laboratorními přístroji a vybavením v celkové hodnotě 27 milionů korun.

S jejich pomocí chce spolu se čtyřmi kolegy, které si do týmu vybral mezi zájemci z celého světa, docílit při výzkumu metabolismu kovů v rostlinách takových výsledků, které v budoucnu pomohou například odhadovat ekologická rizika, vylepšit způsoby hnojení či šlechtění zemědělských plodin nebo využívat rostliny k odstraňování toxických kovů ze zamořené vody a půdy. Ambiciózní projekt musí ale hned v začátku překonat nečekaně velkou překážku. Třebaže uspěl v grantové soutěži a měl získat 60 milionů korun z operačního programu Věda a výzkum pro inovace, ministerstvo školství výzvu v květnu nečekaně zrušilo. Profesor Küpper i Biologické centrum jsou přesto odhodláni původní záměr uskutečnit.

Zdroj: Českobudějovický deník (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství