SOVAK: Zdražení podzemních vod nepovede k jejím úsporám

14. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sirný pramen bez síry

Myšlenka, že zdražení podzemních vod povede k jejím úsporám, je zcestná. V reakci na některé komentáře v tuzemských médiích to konstatuje předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) František Barák.

Hlavním důvodem je přitom podle Baráka skutečnost, že prakticky polovina naší země je zásobena z veřejných vodovodů pitnou vodou vyrobenou z podzemních zdrojů. Podle statistik bylo například v roce 2012 v ČR vyrobeno z povrchové a podzemní vody celkem 639,8 milionu kubíků pitné vody, z toho ze zdrojů podzemní vody bylo vyrobeno 49,1 procenta pitné vody. Stávajícímu využívání podzemních zdrojů odpovídá vybudovaná vodárenská infrastruktura v hodnotě stovek miliard korun. Změna ve využívání podzemních zdrojů je tak z ekonomického a majetkoprávního hlediska nemožná. Celá řada regionů v ČR využívajících k výrobě pitné vody vodu podzemní navíc podle Baráka nemá k výrobě pitné vody alternativní zdroj.

Za odběr podzemních vody zaplatily v roce 2012 vodárenské společnosti Státnímu fondu životního prostředí a krajům celkem 628, 6 milionu korun. Tyto prostředky by přitom měly sloužit k ochraně a rozvoji podzemních zdrojů, za což odpovídá podle vodního zákona stát. Skutečnost je však jiná a vybrané finanční prostředky se mnohdy používají na činnosti s vodou nesouvisející. To v praxi znamená, že zvýšení poplatků za odběr podzemních vod nejenže nepovede k úsporám vody, ale automaticky to ani neznamená, že by se zvýšial ochrana podzemních zdrojů vod v ČR.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace