SOVAK: Krádeže poklopů a mříží loni klesly až o 90 procent

Aktualizováno 23. února 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

poklop - kanál - IMG_7271

Zákaz výkupů kovů za hotové na základě loňské vyhlášky o nakládání s odpady snížil krádeže kovových součástí vodohospodářské infrastruktury až o 90 procent. Na základě analýzy dopadů vyhlášky o tom informuje Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).

Uvedená novelizace vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady vstoupila v platnost od počátku března loňského roku. „SOVAK ČR provedl hodnocení dopadu této změny legislativního prostředí, kterou plně podporoval, na krádeže vodohospodářské infrastruktury. Zásadní vliv na snížení krádeží měla v minulém roce i cena za výkup, která poklesla o více jak 50 %. Přesto je možné zhodnotit velmi pozitivní trend minulého roku, který ukazuje na zásadní pokles mezi 50 až 90 % krádeží kovových součástí vodohospodářské infrastruktury,“ uvádí ve své analýze SOVAK ČR. Jde především o poklopy kanalizačních šachet a vpustní mříže kanalizace, které podle zmiňované vyhlášky nesmí končit ve sběrnách.

SOVAK ČR se přitom podílel na přípravě katalogu předmětů nelegálně končících ve sběrnách surovin. Ten je dostupný na stránkách http://www.institut-urmo.cz/cz/projekty/21-sberne-suroviny/119-obrazovy-katalog-predmetu-koncicich-nelegalne-ve-vykupnach-kovu.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace