SOVAK ČR vítá schválení novely zákona o pozemních komunikacích

Aktualizováno 17. září 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

opravy-infrastruktury

V roce 2015 došlo chybnou novelizací zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích („zákon“) k zrušení možnosti ukládání vodovodů a kanalizací jako inženýrských sítí v obcích a městech mimo místní komunikace. Připomíná to Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).

Tento krok vedl podle SOVAK ČR k zastavení řady připravených vodohospodářských investičních akcí v řádech stovek milionů korun a ohrožoval naplnění rozšiřování či obnovy inženýrských sítí investovaných obcemi a městy často v rámci dotačních projektů tak, jak na to v červnu toho roku upozorňoval i SOVAK ČR (stanovisko ke stažení zde).

Pozměňovací návrh zákona z pera poslanců Věry Kovářové, Petra Gazdíka a Františka Laudáta (návrh novely zákona ke stažení zde) byl 14. 9. 2016 Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR přijat v 1. čtení a obnoví tak po schválení Senátem PČR a podpisu prezidenta ČR možnost pokládat vodovody, kanalizace a další podobnou infrastrukturu podélně pod krajskými i státními silnicemi. Účinnost novela zákona nabude 30. dnem po dni jeho vyhlášení.

SOVAK ČR tento krok vítá a apeluje i na rychlé schválení v rámci Senátu PČR.

Více informací na stránkách www.sovak.cz.

Zdroj: SOVAK, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace