Soud zprostil viny bývalého manažera z Povodí Moravy

3. února 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Brněnská přehrada

Brněnský městský soud ve čtvrtek zprostil obžaloby z porušení povinnosti při správě cizího majetku někdejšího ředitele úseku dotací Povodní Moravy Cyrila Kopřivu. Informovala o tom regionální  mutace Mladé fronty Dnes.

Bývalému manažerovi hrozilo podle listu kvůli dvěma údajně předraženým zakázkám až pětileté vězení. Státní zástupce se proti verdiktu na místě odvolal. Kopřiva stál u soudu kvůli dvěma výběrovým řízením na čištění Brněnské přehrady z roku 2009. Předběžnou kalkulaci provzdušňování a sběru biomasy z hladiny nádrže tehdy provedla brněnská firma Asio. Následného výběrového řízení se ale neúčastnila. Zakázky na čištění přehrady tak získaly jiné dvě firmy – společnosti Ekostavby a Metrostav. Vítězné nabídky byly přitom o několik set tisíc korun dražší než kalkulace Asia, v součtu byl rozdíl obou asi 800 tisíc korun. Na provedení zadaných prací si pak obě najaly právě Asio.

Žalobce Radek Mezlík kladl Kopřivovi za vinu, že tak firmu mohl vědomě připravit o statisíce korun. Výrazná škoda státnímu podniku nakonec nevznikla jen proto, že zakázky byly realizovány pouze částečně. Například na sběr biomasy z hladiny vodního díla díky klimatickým podmínkám vůbec nedošlo. Kopřiva před soudem vinu popřel. Argumentoval hlavně tím, že chtěl, aby zakázky dělaly ekonomicky silnější firmy, které by se s případnými komplikacemi při jejich realizaci dokázaly lépe vypořádat.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta Dnes – Brno

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy