Soud zamítl stížnost Povodí Odry proti pokutě za kácení dřevin

23. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

pokácený strom DSCN2278

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Povodí Odry ve sporu o pokuty v celkové výši 500.000 korun, které státní podnik dostal za kácení v ptačí oblasti. Informovalo o tom zpravodajství České tiskové kanceláře.

Podle České inspekce životního prostředí vodohospodáři bez potřebného povolení porazili 212 dřevin v oblasti Heřmanský stav- Odra – Poolší na Karvinsku, a tím zasáhli do biotopu nejméně čtyř zvláště chráněných druhů živočichů.

Proti rozhodnutí inspekce a ministerstva životního prostředí se Povodí Odry bránilo žalobou k Městskému soudu v Praze. Podnik tvrdil, že má povinnost udržovat tok řeky včetně břehů, což bylo také důvodem ke kritizovanému zásahu. Podnik argumentoval i tím, že měl souhlas Městského úřadu Bohumín se zásahem do významného krajinného prvku z roku 2007. Kácení se odehrálo v říjnu 2008, v mezičase však lokalita získala status ptačí oblasti, proto již podle inspekce souhlas úřadu nestačil. Podle Povodí Odry se také jasně neprokázalo, že by kácení skutečně vedlo k nějakému škodlivému následku, tedy například že zlikvidovalo konkrétní hnízdiště. S podobnou argumentací ale Městský soud v Praze nesouhlasil, proto žalobu zamítl.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství