Soud potvrdil chyby v koncesním řízení jihlavských vodovodů

Aktualizováno 7. října 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

091120133101

Nejvyšší správní soud potvrdil chyby Jihlavských vodovodů a kanalizací (JVAK) v koncesním řízení na výběr provozovatele zdejšího vodohospodářského zařízení. ČTK to zjistila z webu soudu. Městská firma chybovala při posuzování kvalifikace jedné z firem. Rozhodl o tom už před dvěma lety Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Koncesní řízení je z roku 2012. Vybraná firma měla vodovody a kanalizace provozovat do roku 2022. ÚOHS se případem zabýval na základě podání společnosti Vysočina Voda, která byla z koncesního řízení v rozporu se zákonem vyřazena. Firmu vrátil do soutěže, zrušil i všechny následné úkony jihlavské radnice v koncesním řízení. Žádost o účast v koncesním řízení podalo šest zájemců.

Chyba se skutečně stala. JVAK to už dříve přiznal. Městská firma se neúspěšně odvolala proti té části rozhodnutí, v níž stojí, že ÚOHS zrušil „veškeré úkony související s posuzováním kvalifikace uchazečů“ a „všechny následné úkony zadavatele“ v koncesním řízení. Její žalobu loni zamítl Krajský soud v Brně, nyní postupoval stejně i NSS.

Jihlava koncem roku 2012 vystoupila ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Dál s ním ale místní radnice vede spory o vypořádání majetku. Letos v květnu radnice avizovala, že podá podnět k vyšetřování policii kvůli podezření na trestný čin. Jednání se táhnou přes dva roky, tlakem na svazek chce Jihlava dosáhnout rychlejšího postupu.

Svazek vznikl v roce 1993, sdružoval 33 obcí. Po Jihlavě už ze svazku vystoupila i některá jiná sídla, na konci minulého roku i městys Luka nad Jihlavou.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace