Solární destilátor vody je levným řešením při nedostatku pitné vody

26. června 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

solární destilátor

Zatímco naše země se v poslední době potýká zejména přebytkem vody, v mnohých rozvojových zemích je vody, zejména té pitné, permanentní nedostatek. Jedním z řešení je, jak píše facebooková verze portálu Naše voda, použít solární destilátor vody.

Jak pomoci jednotlivým domácnostem v rozvojových zemích, které trpí nedostatkem pitné vody? Které nemají přívod elektřiny a potřebují technologii, která by pro ně byla jednoduchá, uměli ji obsluhovat a nebyla drahá? Jedním z projektů pomoci je domácí destilátor vody, zvaný Eliodomestico. Jeho tvůrce, Gabriele Diamanti, vynalezl jednoduchý přístroj bez filtru, který funguje bez elektřiny. Nepotřebuje žádnou údržbu, navíc je o polovinu levnější, než jiné destilátory. Přístroj je navíc možné umístit před domem, na dvorku apod.

Solární přístroj připomíná velký kávovar s víkem. Je vyroben z terakoty, eloxovaného zinku a recyklovaného plastu. Horním otvorem vlijeme do přístroje slanou nebo znečištěnou vodu, který ji vlivem slunečního záření přemění během několika hodin na vodu pitnou. Kapky vody stečou do vysunovatelného zásobníku v dolní části přístroje. Za den tak může destilátor vyrobit až 5 litrů pitné vody.

Zařízení se může použít i k odstranění arzénu z vody čerpané z vrtů. V některých částech Indie mají právě s obsahem arzénu v pitné vodě problém. Cena solárního destilátoru se pohybuje kolem 1.000 korun.

Zdroj: Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka