Sokolovská uhelná vypustí přehradu Tatrovice a opraví její výpust

Aktualizováno 25. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

napuštěný lom

Sokolovská uhelná (SUAS) začala vypouštět přehradní nádrž Tatrovice, kterou využívá zpracovatelský závod ve Vřesové. Podle ČTK o tom SUAS informuje na svých webových stránkách.

Těžařská firma připravuje opravu výpustného objektu tatrovické nádrže, která zajistí bezproblémové fungování přehrady na další desetiletí. Náklady na opravu výpusti by měly dosáhnout zhruba 18 milionů korun a budou plně hrazeny z vlastních prostředků Sokolovské uhelné. Po dobu odstavení nádrže bude zpracovatelská část Sokolovské uhelné využívat vodu z náhradních zdrojů. „V roce 2015 byla provedena kompletní prohlídka zařízení vodního díla Tatrovice. Z ní vyplynulo, že stav hráze je dobrý a nevyžaduje žádné zásahy, ale že bude nutné opravit výpustný objekt přehrady,“ uvedl Pavel Homola, ředitel divize Zpracování společnosti Sokolovská uhelná. Rekonstrukce si vyžádá kompletní vypuštění nádrže, které naplno začne v březnu letošního roku. Vypouštění nádrže SUAS využije i k odstranění sedimentů ze dna nádrže.

Tatrovice, které jsou i oblíbenou rekreační nádrží, a to zejména kvůli čisté vodě a okolním lesům, se začne znovu napouštět v roce 2018. „Už v květnu by měla být hladina vody zpět na obvyklé úrovni. Hodně to ale závisí na klimatických podmínkách. Pokud nebude dostatek sněhu nebo dešťových srážek, může to samozřejmě trvat déle,“ dodal Homola.

Vodní nádrž Tatrovice byla vybudována v letech 1966 až 1969 v údolí Tatrovického potoka. Je v nadmořské výšce 595 metrů na ploše 22 hektarů, zadržuje vodu o objemu 1,77 milionů metrů krychlových. V nejhlubším místě dosahuje hloubka 25 metrů.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství