V sobotu mohou návštěvníci Baťova kanálu shlédnout ukázku tažení lodí traktorem

11. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

traktor Baťův kanál

Historická výstava traktorů Svoboda a ukázka, jak byly čluny firmy Baťa taženy traktorem Svoboda DK 10 Baťovým kanálem, se uskuteční v sobotu 16. května 2015 v přístavu ve Veselí nad Moravou od 9.00 do 14.00 hodin. Informoval o tom Josef Petr ze Svoboda Traktor Klubu.

Akce je součástí připomínky 80.výročí výroby prvního traktoru Václava Svobody. V roce 1935 byl v Kosmonosech u Mladé Boleslavi vyroben první traktor Svoboda DK 5. Tato tříkolka, kterou nabídl Václav Svoboda hospodářům, se osvědčila a následovala rovněž jednoválcová DK 7. Na tyto traktory nebyl potřeba vůdčí list. Následně vyráběné již čtyřkolové Diesel kary 10 se staly pro svou jednoduchou konstrukci spolehlivými a oblíbenými traktory v hospodářství i průmyslu první republiky. Důkazem toho je, že tyto traktory DK 10 zakoupila v druhé polovině 30.let minulého století i firma Baťa pro tažení svých člunů s lignitem po dopravním zavodňovacím kanálu.

„Je téměř symbolické, že v tomto období jsme rovněž vzpomínali i osmdesáti let od zahájení výstavby Baťova kanálu. A tyto dvě osmdesátky – firmy Svoboda a Baťa – budou vzpomenuty právě na „místě činu“ a to ve Veselí nad Moravou. Zde se v sobotu 16. května 2015 uskuteční historizující ukázka tažení člunu traktorem Svoboda DK 10 na Baťově kanálu. Podobně, jako tomu bylo před více než tři čtvrtě stoletím,“ uvedl Petr.

Sobotní program v přístavu bude obohacen historickou výstavou traktorů, expozicí dokumentů, fotografií a patentů Václava Svobody v klubových stanech jakož i  projekcí filmových dokumentů.

Svoboda Traktor Klub byl založen v roce 2008 jako volné sdružení majitelů traktorů Svoboda, za účelem výměny technických zkušeností a zejména připomenutí a zachování díla Václava Svobody a jeho spolupracovníků jako historického technického dědictví naší země.

Naše voda, historické foto: Svoboda Traktor Klub

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy