Sobotka odmítá těžbu u Moravského Písku, může ohrozit pitnou vodu

Aktualizováno 20. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sucho - vyschlý potok - IMG_3328

Premiér Bohuslav Sobotka kritizuje snahy o těžbu štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem. Řekl to dnes novinářům po setkání se starosty v Hodoníně. V uvedené lokalitě chce, jak informuje zpravodajství ČTK, těžit sedimenty firma František Jampílek.

Podle Sobotky i okolních starostů to může nenávratně ohrozit zdroj pitné vody pro 140.000 lidí. Sobotka, který je také jihomoravským volebním lídrem ČSSD, bude jednat s ministry životního prostředí i zdravotnictví, obě ministerstva mají na případ vliv. O povolení těžby rozhodne báňský úřad, který zatím vede správní řízení o stanovení dobývacího prostoru. Jeho úspěšné dokončení je podmínkou pro podání žádosti o těžbu, řekl ČTK František Ševčík z Českého báňského úřadu. Obce sepisují proti těžbě petice, mají tisíce podpisů, dnes petici hodlá podepsat i premiér.

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex je na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Je pátý největší v zemi a zásobuje obyvatele Hodonínska, Břeclavska, ale i části Kroměřížska. Obce se v případě povolení těžby chtějí bránit u soudu. „Jsem zděšen z toho, jakým způsobem je v dosavadním procesu povolování neustále upřednostňován soukromý zájem před zájmem veřejnosti. Je to obrovský hazard se zásobami pitné vody v době, kdy je jižní Morava postižena suchem,“ uvedl Sobotka.

Chce proto jednat s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, protože ministerstvo vydalo v případu těžby kladné stanovisko o vlivu na životní prostředí (EIA) a podle něj není kvalita pitné vody ohrožena. Podle Sobotky existují podněty, které kladné stanovisko EIA zpochybňují. Sobotka bude jednat i s ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem. Zlínští hygienici totiž vydali k těžbě kladné stanovisko, ale báňský úřad požadoval postoj jihomoravských hygieniků kvůli tomu, že zdroj pitné vody slouží především jihomoravským obyvatelům. Jihomoravští hygienici vydali nesouhlasné stanovisko a upozornili na to, že voda může být v ohrožení a zdroj pitné vody může zaniknout. Ministerstvo zdravotnictví jako nadřízený orgán hygienické stanice však rozhodnutí zrušil a vrátil příslušnost Zlínu.

Ševčík ČTK řekl, že nelze odhadovat, kdy rozhodne báňský úřad. Ohledně stanovení dobývacího prostoru svolal na 27. července ústní jednání. „Dál bude následovat příprava a vydání rozhodnutí ve věci. Dá se ale předpokládat, že některý účastník využije svého práva podat odvolání. O tom by rozhodoval Český báňský úřad,“ dodal Ševčík.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace