Sněmovna schválila náhrady za škody způsobené kormorány

13. dubna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kormorán - ulov si svého kormorána

Stát asi opět bude vyplácet rybářům náhrady za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Na základě informace ČTK to připomíná web finance.cz.

Sněmovna totiž v úvodním kole schválila poslaneckou novelu, která náhrady, byť s omezením, zavede. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Stát by měl podle návrhu vyplácet náhrady po určitou dobu. Na tři roky by se vrátila praxe, která skončila s dubnem 2013, kdy kormorán vypadl ve vyhlášce ze seznamu zvláště chráněných živočichů a stát přestal rybáře odškodňovat. V zákonu o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy však kormorán zůstal.

Poslanci, k nimž patří i ministr zemědělství Marian Jurečka, proto chtějí kormorána ze zákona vyškrtnout a zavést tříleté přechodné období pro odškodňování. Od ledna do konce roku 2019 by rybáři dostávali stoprocentní náhradu prokazatelně způsobených škod a za rok 2020 náhradu 80procentní.

Důvodem pro vypuštění kormorána ze seznamu zvláště chráněných živočichů je podle předkladatelů novely to, že přestal existovat celospolečenský zájem na jeho ochraně. Umožnilo by to podle nich i jeho lov podle pravidel v zákoně o ochraně přírody a krajiny, ve tříletém období by mohly početní stavy kormorána klesnout.

Návrh na obnovu vyplácení náhrad za škody způsobené kormoránem velkým podala už jednou v tomto volebním období skupina poslanců ze zemědělského výboru. Vláda s tímto návrhem nesouhlasila a předkladatelé ho posléze stáhli. Uvedený návrh ale kabinet naopak podpořil.

Zdroj: www.finance.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka