SmVaK plánuje výstavbu malých vodních elektráren

7. února 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

foto: Boris Renner, tel: 777 581 980 © 2015m www.ostravaci.cz, www.studiorenner.cz, www.videominuta.cz

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) hodlá v regionu vybudovat nové malé vodní elektrárny (MVE). MVE s nejvyšším výkonem fungují v úpravnách vod na přivaděčích surové vody z vodních nádrží, řekl ČTK mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Efektivní provoz elektráren je podle něj zajištěn díky stálému průtoku a dostatečnému spádu přiváděné vody. „Některá zařízení jsou díky těmto technologiím energeticky soběstačná. Vyrobené přebytky je možné dodávat do distribuční sítě pro další odběratele,“ řekl Síbrt.

Například vodojem ve Frýdku-Místku vyrobil v roce 2015 čtrnáctkrát více elektrické energie, než spotřeboval na svůj provoz. „Nejvíce elektrické energie vyrobila malá vodní elektrárna v úpravně vody v Podhradí u Vítkova (1916 megawatthodin) a dokázala vlastní spotřebu pokrýt z 92 procent,“ uvedl mluvčí. Úpravna vody ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku pokryla vlastní výrobou elektrické energie svou spotřebu více než dvojnásobně. Podnik chce proto v budování malých vodních elektráren pokračovat. Návratnost vložených prostředků se podle Síbrta pohybuje v rozmezí tří až pěti let.

„Na základě posouzení průtoků a hydraulických spádů byly vybrány tři lokality s předpokládanou návratností nových malých vodních elektráren do pěti let. Jedná se o lokality vodojemů Krmelín, Bludovice a Bruzovice,“ uvedl Síbrt. SmVaK letos na uvedených místech nechá zpracovat technicko-ekonomické studie a podle jejich výsledků se rozhodne, zda elektrárny vybuduje.

SmVaK loni provozovala sedm MVE, které vyrobily víc než 4500 megawatthodin elektrické energie.

ČTK, foto SmVaK (úpravna vody Podhradí)

 

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace