SmVaK buduje v Nových Těchanovicích a Lhotce u Vítkova nový vodovod

26. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

opravy-pripojka-smvak

Do konce letošního roku budou pít obyvatelé Lhotky a Nových Těchanovic u Vítkova v Oderských vrších díky novému vodovodu kvalitnější vodu. Informoval o tom mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.

SmVaK podle mluvčího rekonstruuje za více než osm milionů korun vodovod zásobující obyvatele těchto dvou obcí. Použity budou také bezvýkopové metody, které nemají negativní vliv na povrch a neomezují život obyvatel. „Důvodem rekonstrukce vodovodního řadu z roku 1976 je kvalita vody především s ohledem na obsah železa. Abychom zlepšili její parametry, museli jsme vodovod pravidelně odkalovat a přijímat další technická opatření. Nový vodovod tyto problémy vyřeší,“ vysvětluje technický ředitel SmVaK Ostrava Martin Veselý.

Litinové řady v celkové délce mezi oběma obcemi a v nich samotných budou vyměněny za potrubí z vysokohustotního polyetylenu. Při stavbě jsou využity také bezvýkopové metody berstliningu (více než 250 metrů; zatažení nového potrubí do stávajícího při jeho současném roztlačení) a reliningu (zhruba 140 metrů; Metoda spočívá ve vsazení menšího plastového profilu potrubí do nevyhovujícího řadu. Jedná se o metodu, která je užívána při rekonstrukci potrubí, která jsou kapacitně předimenzována.), díky nimž není nutné zasahovat do povrchu.
Součástí stavby je také přepojení 15 kusů plastových vodovodních přípojek.

Naše voda, foto z akce: SmVaK

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace