SmVaK buduje v Dolní Lutyni 500 metrů nového vodovodu

22. června 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

SmVaK - logo kapka

Dolní Lutyně bude mít díky investici společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) celkem 497,6 metru nového vodovodu. Informoval o tom dnes mluvčí SmVaK Marek Síbrt s tím, že akce bude stát více než 3,6 milionu korun.

Nový vodovod bude podle mluvčího budován částečně za pomocí moderní bezvýkopové metody řízeného vrtání a metodou berstlining. Rekonstrukce vodovodních řadů v ulicích Koperníkova, U Kina a Amelinova v Dolní Lutyni začala 7. června, celá akce má být dokončena v koordinaci se Správou silnic Moravskoslezského kraje, která chystá rekonstrukci Koperníkovy ulice, letos v září.

„Díky obnově potrubí zabráníme možnému riziku ohrožení kvality pitné vody při poruchách, kdy by mohlo dojít k nasátí znečištění do potrubí,“ říká technický ředitel společnosti SmvaK Ostrava Martin Veselý. Metoda berstlingu spočívá v tom, že trhací zařízení (tažné lano, beranicí zařízení a rozšiřující trhací hlava) trhá staré vodovodní potrubí, které je zatlačováno do okolní zeminy, přitom se zvětšuje původní trubní kanál a zároveň se současně zatahuje nové potrubí se stejným nebo zvětšeným průměrem. Tato technologie tedy nemá negativní vliv na povrch, je ekologičtější a má menší dopad na komfort obyvatel v dané oblasti.

Celý projekt je také koordinován s investiční akcí obce, která buduje nové chodníky a dešťovou kanalizaci, jejíž výstavba začala bezprostředně po dokončení položení vodovodního řadu v dotčeném úseku.

Naše voda, logo: SmVaK

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace