Slivovice má prý léčivé účinky

28. listopadu 2013 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

Spar_Premium_Slivovice_a_hruskovice

Slivovice, zřejmě nejběžnější tuzemský ovocný destilát, má prý magické léčivé účinky. Píše o tom server TN.cz.

Destilát, nebo také pálenka či lidově kořalka a šnaps se připravuje z ovoce nebo z jiných rostlinných látek. Ovoce – v našich podmínkách nejčastěji švestky či meruňky – dodává destilátu aroma a chuť. Pokud je výchozí surovinou melasa z cukrové třtiny nebo jalovce, mluvíme o rumu, ginu nebo jalovcové lihovině. Základní ovocná či jiná látka se nejdříve nechá zkvasit, v dřevěných nebo plastových sudech zpravidla kvasí šest až osm týdnů. Tak vzniká tzv. rmut. Ten se potom dále destiluje, výsledkem je tzv. surový destilát. Ten se následně upravuje, dokud lihovina nemá potřebnou chuť a aroma.

Klasické pálenky mají 37,5 až 50 objemových procent alkoholu, při vyšším obsahu se vytrácí aroma a chuť ovoce. U nás je nejběžnější slivovice, destilát ze švestek, blum nebo durancií.

Správná slivovice by měla mít 52 procent alkoholu, při vyšším zředění lze údajně rozpoznat chuť vody. Stará lidová moudrost říká, že slivovice je nejen lahodný nápoj, ale má i léčivé účinky. Něco na tom bude – alkohol ve slivovici skutečně dezinfekční účinky má. Můžete ji použít proti chřipce nebo nachlazení. V takovém případě ji zkuste buď samotnou, nebo přidejte slivovici do čaje. Výborná je také kombinace s medem a citronem.

Co se týká ovocných pálenek, fantazii se meze nekladou: pravděpodobně druhou nejoblíbenější pálenkou u nás je meruňkovice, ale setkat se můžeme také s Calvados neboli jablkovicí, hruškovicí nebo višňovicí.

Jako praktický vánoční dárek pro zahřátí je v současnosti nově na trhu SPAR Premium Hruškovice 42% nebo SPAR Premium Slivovice 45%. Zmiňovaná hruškovice je vyrobena z jemně máslovitých hrušek odrůdy Williams a výrobce jí doporučuje konzumovat jako drink, kdy se přibližně 0,4 cl hruškovice SPAR Premium doplní několika kapkami šťávy z hruškového kompotu a podává s kouskem kompotové hrušky s ozdobným párátkem. SPAR Premium Slivovice 45% vyniká jemnou a přirozenou švestkovou vůní, ve které se odráží nasládlé aroma pecek, které však nepřekrývá ovocný charakter. Chuť je díky zrání a tradičním postupům jemná a středně aromatická. Její kvalitu zaručuje více než stodvacetiletá tradice výroby slivovice v rodině Jelínků. Tato slivovice se vyrábí trojstupňovou destilací vyzrálého švestkového kvasu.

Naše voda a TN.CZ, foto: SPAR

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony