Slibované retenční nádrže Studénku před velkou vodou stále nechrání

19. února 2014 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

poldr - retenční nádrž

Obyvatelé Butovic, místní částí Studénky na Novojičínsku, které loni v květnu zaplavila stoletá voda, stále volají po nápravě. Poukázalo na to ostravské vysílání Českého rozhlasu.

Tehdy po prudké průtrži mračen skončili pod vodou kvůli úzkému korytu potoka a chybějícím záchytným nádržím u dálničního přivaděče. Přislíbená náprava je ale hotová jen napůl. Zatímco Povodí Odry se už pustilo do úprav koryta potoka, retenční nádrže Ředitelství silnic a dálnic zatím nestojí. Stavba přitom měla začít už loni.

Jen oči pro pláč zbyly loni v květnu třeba farmáři Ludvíkovi z Butovic: „Celý dvůr byl pod vodou. Podívejte se na ten salát, jak je pobitý,“ ukazoval zahradu těsně po záplavách reportérce  Českého rozhlasu. Zhruba o osm měsíců později je v Butovicích patrná změna. „Konečně,“ říkají místní. „Lidi jsou rádi, že se to konečně dává do pořádku,“ potvrzuje  jedna z obyvatelek. Jenže i přesto, že Povodí Odry květnový slib dodrželo a na jaře s pracemi na úpravách koryta potoka  skončí, vrásky z čela studéneckého starosty Ladislava Honuska ze sdružení Občané pro město nemizí: „Tady chybí zadržení vody, bohužel nám to tady letí naplno. Nejsme schopni to ovlivnit jinak než právě retenčními nádržemi. Ředitelství silnic a dálnic ani nekoplo, protože neměli vyřízené papírové záležitosti, což jsme nikdo z nás nevěděli. Pokud ty úpravy nebudou dostatečné, tak nás to opět spláchne,“ obává se starosta.

Přitom loni Věra Hoderová z brněnské sekce Ředitelství silnic a dálnic na veřejném setkání se zaplavenými slibovala rychlou nápravu. „Okamžitě zahájíme prověřování funkčnosti odvodňovacích zařízení, která v rámci dálnice byla vybudovaná. Vyřizuje se stavební povolení pro retenční nádrže kolem přivaděče,“ říkala tehdy. Teď je vše jinak – nemůžeme stavět, brzdí nás sami obyvatelé Studénky, vysvětluje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová: „K tomu, abychom mohli zahájit realizaci retenčních nádrží,  je třeba součinnosti vlastníků pozemků, která bohužel není. Situaci tak musíme řešit standardním způsobem, což je získání územního rozhodnutí  a následně stavebního povolení.“„Díky těmto administrativním komplikacím se dá předpokládat, že v letošním roce nebude realizace zahájena,“ dodává mluvčí ŘSD. Ve Studénce teď za peníze z dotací začnou opravovat poničené cesty a mosty po záplavách a nezbývá jim než doufat, že se městu letos podobná průtrž mračen vyhne.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka