Slepé rameno Orlice stále hnije a zapáchá

Aktualizováno 14. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

Sinice - Obraz0087

Před pěti lety se první občané podepsali pod petici požadující vyčištění slepého ramene řeky Orlice u obce Štěpánovsko nedaleko Týniště nad Orlicí. Poukazuje na to regionální mutace deníku Právo ve Východních Čechách.

Podle deníku se podařilo petičnímu výboru se shromáždit na 4,5 tisíce podpisů, voda však stále na své vyčištění čeká. „Před dvaceti lety se tu voda ještě celkem hýbala, dnes tu není život, je to mrtvá řeka. Tím, že odumírá nebo spíš už odumřelo toto říční rameno, ztrácí se život i z okolní přírody, z břehů i luk,“ upozorňuje člen petičního výboru a iniciátor boje za záchranu zdejší přírody Josef Uhlíř ze Štěpánovska. „Bahno jde stále nahoru, voda se ztrácí, přibývá divokého nárostu. V letních parnech vychází z hnijící stoky nesmírný puch, který ztěžuje život lidem, nehledě na množství komárů, které se tu líhne,“ popisuje aktuální stav Josef Uhlíř.

„Povodí Labe slíbilo, že se do revitalizace tohoto ramene pustí, teď už termín posunuli na rok 2013. Ale takhle to slibují už dvacet let,“ neskrývá rozhořčení Uhlíř, který na jedné straně stále doufá, že se znovuoživení řeky dožije, na druhou stranu se ale pomalu se starou řekou loučí.„Nevím, co mám těm lidem, kteří podepsali naši petici, říct. Lidé už nevěří, že se to tu někdy pročistí,“ dodal.

Příprava revitalizace zdejší lokality však pokračuje. „Bylo vydáno územní rozhodnutí a nyní se musí dopracovat projektová dokumentace ke stavebnímu povolení. Pokud se neobjeví problémy, stavební povolení by mohlo být vydáno v příštím roce. Ovšem to je pouze papír. Kdy se začne s vlastní prací, záleží zejména na správci toku, respektive zda se mu podaří získat finance,“ řekl Právu Josef Urbánek z odboru životního prostředí městského úřadu v Týništi nad Orlicí. Urbánek dále připomenul, proč příprava projektu na vyčištění dnes neprůtočného ramene trvá tak dlouho.

„Vypracováno bylo už asi sedm variant projektu. Nyní se pracuje na výsledném řešení, na němž se všichni zainteresovaní dohodli formou různých kompromisů.Staré koryto by mělo být opět průtočné, bude opraveno po celé délce, včetně okolí, kde se objeví například i nové tůně,“popsal budoucí stav slepého ramene Urbánek.

Zdroj: regionální mutace Právo – Východní Čechy

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace