Sledujte pravidelně kvalitu vody ve své studni

Aktualizováno 10. března 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

studna-pumpa2

Mnoho lidí odebírajících pitnou vodu ze studní podceňuje pravidelný monitoring její kvality. Tu je třeba pravidelně analyzovat v odborných laboratořích. S příchodem jara to platí dvojnásob.

Správná péče o kvalitu vody ve studni může předejít zdravotním komplikacím z nežádoucích látek, které v ní mohou být přítomny.  Není odpovědné spoléhat pouze na naše smysly, které nejsou v řadě případů schopny na rozdíl od laboratorních analýz přítomnost nevhodných látek ve vodě zachytit.

„Laboratorní analýza dokáže díky chemickým a mikrobiologickým parametrům vody odhalit zdroje znečištění přírodního původu, ale i chemické kontaminace ze zemědělství a průmyslu. Na základě přesných výsledků analýz lze navrhnout opatření, která pomohou k dosažení vyhovující kvality vody,“ říká vedoucí laboratoří společnosti AII Lucie Chlebková. Podle ní by neměli lidé tuto oblast zanedbávat především v období končící zimy, kdy dochází k tání sněhu a stoupá podzemní voda.

Například laboratoř v Ostravě-Mariánských Horách ročně vyhotoví více než 6 000 vzorků, přičemž čtvrtina z nich je komplexně monitorována podle 90 různých kvalitativních kritérií.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace