Slaný zatím nevypoví vodárnám smlouvu, nechce platit pokutu

21. června 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

cistiiii

Město Slaný zatím nevypoví vodárnám smlouvu o provozování čistírny, nechce platit pokutu, která vyplývá z dosud uzavřené smlouvy. Podle ní mají vodárny provozovat čističku do roku 2019. Radnice dříve uvažovala o tom, že od příštího roku ji bude provozovat, založila proto i městskou společnost.

Na jednání zastupitelé rozhodli, že smlouva potrvá minimálně do konce roku 2017.

Plán ukončení smlouvy s vodárnami projednávali zastupitelé už loni v listopadu. Město by ale muselo v případě vypovězení ke konci letošního roku platit každý měsíc téměř 300.000 korun a to až do konce roku 2019. Navíc k zahájení provozování čistírny zatím nemá město všechno připraveno. „Bylo by to příliš narychlo,“ řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

Čistírnu odpadních vod se město chystá v nejbližší době modernizovat. Práce by mohly začít na podzim, kompletní projekt bude stát zhruba 100 milionů korun, první etapa 30 milionů korun. Město zažádalo o evropskou dotaci, zda ji dostane, by se vedení Slaného mělo dozvědět podle starosty v blízké době.

Než město čistírnu převezme, musí investovat do nákupu nemovitostí, techniky a vodoměrů pro zajištění vlastnického modelu provozování a zároveň už nebude vybírat nájemné. „Vzhledem k tomu, že o výši náhrady škody existují pochybnosti, nejsou zpracovány znalecké posudky na nákup nemovitostí a techniky, je ukončení nájemního vztahu k 31.12.2016 dle názoru rady pro město nevýhodné,“ uvádí vyjádření městské rady.

Kapacita čistírny ve slánské části Blahotice se zvýší, nyní je pro 10.000, pak bude pro 16.000 obyvatel. To by mělo zajistit dostatečnou rezervu čistírny i v případě dalšího rozvoje města.

Oprava čistírny měla být zahájena už v roce 2014, ale kvůli dotačním podmínkám ji město muselo odložit. Původně měla být vyšší i její kapacita, ale protože se snížila spotřeba vody na jednoho obyvatele, nebude třeba její kapacitu tak zvyšovat. Slaný má 15.000 obyvatel, na kanalizaci jich je připojeno přibližně o tisíc méně.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace