Slaný by měl letos začít opravovat čistírnu odpadních vod

Aktualizováno 10. března 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

cistiiii

Slaný bude letos do opravy čistírny odpadních vod investovat minimálně deset milionů korun. Plánovanou generální opravu za více než sto milionů korun město zatím odložilo kvůli dotačním podmínkám. Slaný je nesplňuje, protože není provozovatelem čistírny. Tím je společnost Veolia, se kterou město chystá další jednání. Město případně bude o dotaci usilovat v příštím programovacím období Evropské unie, modernizace čistírny stále patří mezi priority města. ČTK to řekl místostarosta Pavel Zlámal (ANO).

Čistírna se měla podle původních plánů začít opravovat minulý rok. Město už mělo přidělenu i evropskou dotaci zhruba 90 milionů korun, ale kvůli tomu, že čistírnu neprovozuje, by nakonec nemusela být dotace proplacena, což by znamenalo pro zadlužené město finanční problémy. Už nyní splácí nedávno vybudovaný parkovací dům a další velké dluhy by zastavily jeho rozvoj. „Letos určitě chystáme alespoň dílčí úpravy, abychom zajistili, aby vypuštěné vody splňovaly limity,“ uvedl místostarosta.

Po modernizaci čistírny, která se nachází v části Blahotice, by měla její kapacita stoupnout z 13.500 na 20.000 obyvatel. Znamená to, že by její kapacita nyní patnáctitisícovému městu měla stačit i v příštích 20 letech.

Slánská centrální čistírna odpadních vod byla opravena zhruba před 18 lety a už nevyhovuje normám EU. Město tak musí změnit technologii, a když už musí čistírnu opravit, rozhodlo i o jejím rozšíření. V případě zpoždění by městu mohla hrozit stavební uzávěra.

Kvůli provozování vodovodní sítě ve městě vznikla v 90. letech společnost SLAVOS, která měla infrastrukturu pronajatou na neurčito. Později musely být podmínky kvůli požadavkům EU upraveny a smlouva byla zkrácena do roku 2019. SLAVOS však později koupil mezinárodní koncern Veolia, který městskou síť provozuje nyní.

Zdroj:  ČTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace