Slánskou čističku by od roku 2020 mělo provozovat město a obce

Aktualizováno 15. června 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

cistiiii

Slánskou čističku by od roku 2020 měla provozovat společnost, ve které bude mít zastoupení město i okolní obce, nyní ji provozují vodárny, které mají smlouvu do konce roku 2019. Změna provozovatele je podmínkou přidělení dotace na modernizaci za přibližně 100 milionů korun, která by měla začít v létě. ČTK to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

Většina prací v čistírně má být hotova příští rok, následovat bude zhruba roční zkušební provoz. Po kolaudaci se ale dle dotačních podmínek musí na provozovaní podílet město. Vedení Slaného dříve uvažovalo o předčasném ukončení smlouvy s vodárnami. To by ale znamenalo vyplacení kompenzací, a to v řádech milionů korun. Aktuální termíny ale vychází akorát, a dotace tak není ohrožena. „Dalším argumentem je, že je potřeba mít dostatek času na založení společnosti,“ uvedl Hrabánek.

Slaný chce do společnosti zapojit i okolní obce, jelikož ty využívají až 30 procent z celkového objemu čistírny. Pokud by město chtělo čističku provozovat samostatně, muselo by podle starosty nakupovat vodu od vodohospodářského sdružení, což by zvýšilo její cenu pro odběratele.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace