Skvrnu na Vranovské přehradě způsobilo šest prázdných ropných sudů

8. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

most přehrada Vranov

Šest prázdných ropných sudů ležících na dně Vranovské přehrady na Znojemsku způsobilo skvrnu, která se tento týden ve středu objevila na hladině. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.

Skvrna vznikla ze zbytků ropných látek na stěnách starých nádob, informovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Potápěčům se podařilo jeden sud ze třicetimetrové hloubky vytáhnout, ostatní zlikvidovali na dně. Ropná skvrna o velikosti osm krát třicet metrů se objevila v půli týdne. Hasiči proto ve spolupráci s Povodím Moravy natáhli nornou stěnu, aby zamezili rozšíření. Potápěči objevili na dně šest sudů o objemu 200 litrů. „Byl na nich nános sedimentu a některé byly částečně zanořené do dna,“ uvedla Drahokoupilová.

Policisté, hasiči a potápěči se snažili dostat sudy ze dna na hladinu, ale podařilo se to pouze u jednoho. „Pracovníci Podyjí Moravy dopravili sud na břeh, kde z něj hasiči odčerpali zbývající vodu se stopami ropných látek, které v něm kdysi byly. Samotný sud se vlivem koroze zcela rozpadl. Lze předpokládat, že na dně ležel několik desítek let,“ dodala Drahokoupilová s tím, že v obdobném stavu byly i další nevytažené sudy, které se zlikvidovaly na dně.

ČTK, ilustrační foto (přehrada Vranov) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství