Skorkov a Sojovice zmodernizovaly ČOV

Aktualizováno 5. listopadu 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

cis

Obce Skorkov a Sojovice na Mladoboleslavsku dokončily rekonstrukci čističky odpadních vod, která zahrnovala jak její modernizaci, tak i navýšení kapacity. Oznámil to Středočeský kraj.

Projekt „Intenzifikace ČOV Skorkov“ byl spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem. Slavnostního zahájení provozu ČOV se v úterý 3. listopadu zúčastnil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).

„Čistička je vybavena nejmodernější technologií a významně tak přispěje k ochraně životního prostředí a vyšší kvalitě života místních lidí i rekreantů, kterých v regionu významně přibývá. Proto také byla potřebná i její intenzifikace,“ uvedl hejtman Petera. ČOV je mechanicko-biologická a její kapacita musela být navýšena proto, že v obcích Skorkov i Sojovice probíhá výstavba rodinných domů a obce se rozšiřují. Tlaková kanalizace a vodovod byl v obcích vybudován již dříve.

Celkové náklady projektu dosáhly výše 30,18 milionu korun. Evropská unie se prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí podílela částkou 19,25 milionu korun a Státní fond životního prostředí částkou 1,13 milionu korun. O zbytek nákladů se na půl podělily obě obce, kde žije dohromady okolo tisíce obyvatel. V okolí je také asi 200 rekreačních objektů. Veškeré znečištění odpadních vod se přepočítává na takzvané jednotky ekvivalentního obyvatele (EO) a produkce odpadní vody se uvádí cca 150 litrů na obyvatele a den. Kapacita ČOV Skorkov se v souladu s platnou legislativou navýšila na 1 500 EO.

Skorkov a Sojovice leží v překrásné přírodě dolního toku Jizery, obklopeny bývalými císařskými lesy s vyhlášenou honitbou. K jejich návštěvě zve neporušená příroda, houbařský ráj, čistá voda ke koupání i nově zbudovaná cyklostezka.

Naše voda, Foto: Středočeský kraj

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace