Škody způsobené dešti v minulých dnech jdou do desítek milionů korun

Aktualizováno 30. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

louže déšť - voda - 10295741_755910321110102_6807308346207481886_n

Sesuvy půdy, podemleté tratě nebo protržení hráze rybníka na Příbramsku přinesly nedávné bouřky s přívalovými dešti na Příbramsku. Informoval o tom server pribram.cz.

Velká voda přinesla značné problémy mimo jiné právě ve středních Čechách. Ve Zduchovicích na Příbramsku se ráno protrhla hráz rybníka. Voda většinou jen zatopila sklepy, ale jeden dům byl zatopený v přízemí do výše jednoho metru a museli být evakuováni tři lidé. Voda strhla několik cest a vodní příval vzniklý protržením hráze se prohnal i Kamýkem nad Vltavou, kde odplavila několika svahů přímo u domů. Na Mladoboleslavsku zase déšť podemlel trať mezi Prahou a Turnovem.

Podle olomoucké mutace serveru iDNES.cz odhadují škody z dešťů na desítky milionů korun odhadují také starostové obcí na Jesenicku. Na některých místech jsou stržené mostky a poničené komunikace. Záplavy postihly v regionu sedm obcí. Nejvíce zasáhly Mikulovice, kde voda zatopila sklepy asi stovky domů. V zasažených obcích se již uklízí. Hladiny toků, které v noci dosáhly až třetího povodňového stupně, již ale klesly. „Nejhorší je situace v místní části Ondřejovice, kterou vede podél potoka dva kilometry dlouhá cesta. Tam voda strhla přes deset mostků, poškodila cesty. Škody zde půjdou do desítek milionů korun. V České Vsi podle pracovnice tamního obecního úřadu voda napáchala velké škody v lesích, zasažena byla také čistička odpadních vod. Obava byla i z protržení hráze tamního rybníka, pomocí čerpadel se však podařila hrozba odvrátit.

Bouřky a související přívalové deště zasáhly Česko už v minulých dnech. Jen v úterý zasahovali hasiči v celé republice u téměř 400 událostí, nejčastěji v Praze, Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji. Pojišťovny již řeší po bouřkách tisíce žádostí o náhradu škod, které činí dohromady desítky milionů korun.

Zdroj: regionální zpravodajství, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka