Sinic v Brněnské přehradě díky provzdušňování vody významně ubylo

16. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

Brněnská přehrada-foto PMO

Voda v Brněnské přehradě se za poslední roky zbavila významného množství sinic. Dokazují to nejen měření, ale i návrat rekreantů na břehy vodního díla. Po třech letech končí hlavní část projektu na vyčištění přehrady, uvedl Český rozhlas.

V pondělí odpoledne začal tým potápěčů na Brněnské přehradě sklápět dvacítku aeračních věží, které musí přezimovat hluboko pod vodou, aby je nepoškodil led.

„To sklápění věží je o něco jednodušší, protože na jaře je tam poprašek bahna a špatná orientace,“ říká v Českém rozhlase potápěč Luděk Toth, který vztyčuje a sklápí dvacítku aeračních věží na Brněnské přehradě už třetí sezónu. Věže mají za úkol vhánět do vody vzduch a jsou v této vodní nádrži instalovány už třetím rokem jako jedno z opatření proti přemnožení sinic. A opatření zabrala. Nákladem 150 milionů korun se nevábně zbarvenou a zapáchající hladinu skutečně podařilo zbavit nečistot.

Po třech letech končí hlavní část projektu, hrazeného především z evropských fondů. Dalších pět let takzvané minimální udržitelnosti už musí Povodí Moravy ve spolupráci s Jihomoravským krajem a městem Brnem hradit ze svého.

„V letošním roce, jako posledním roce toho projektu, jsme měli úplně nejlepší kvalitu vody. Podle hodnocení krajské hygienické stanice jsme měli vesměs celou sezónu známku jedna,“ podotýká Jan Moronga z Povodí Moravy, ředitel závodu Dyje.

Co se týká množství sinic, má prý přehrada nejlepší vodu za posledních deset dvacet let.

Ještě přesvědčivěji, než laboratorní měření, prokazuje kvalitu vody v Brněnské přehradě masivní návrat rekreantů na její břehy. Zájem zřetelně narůstá.

Zdroj: Čro

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla