SFŽP zveřejnil sociálně únosné ceny vody pro jednotlivé kraje

15. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kohoutek-stary-img_0016

Odůvodnění značných rozdílů v cenách vody na území ČR nepřímo potvrdil Státní fond životního prostředí (SFŽP). Ten totiž zveřejnil takzvanou sociálně únosnou cenu vody pro jednotlivé kraje.

Z materiálu SFŽP přitom vyplývá, že sociálně únosná cena vody na příští rok vycházející z podmínek Operačního programu životní prostředí (OPŽP) činí například v hlavním městě 148,03 koruny včetně DPH za kubík, zatímco ve Zlínském kraji je to 98,34 koruny za kubík. Sociálně únosná cena vody je přitom definována jako cena za vodné a stočné, která představuje 2 procenta průměrných čistých příjmů domácností se spotřebou 80 litrů na osobu a den.

Stanovení sociálně únosné ceny pro vodné a stočné (vč. DPH) v jednotlivých krajích ČR pro rok 2017 vychází ze statistických údajů o příjmech a životních podmínkách domácností za rok 2014, indexované o skutečnou meziroční změnu indexu spotřebitelských cen k II. čtvrtletí roku 2015, roku 2016 a očekávanou meziroční změnu indexu spotřebitelských cen k II. čtvrtletí roku 2017, s využitím údajů z pravidelně zveřejňované Zprávy o inflaci (ČNB). Průměrné roční čisté příjmy domácností budou vždy aktualizovány a navýšeny o průměrnou inflaci za rozhodné období.

Takto zveřejněná, sociálně únosná cena pro vodné a stočné, je platná pro projekty spolufinancované z Operačního programu Životní prostředí v programovém období 2007 – 2013 v rámci prioritní osy 1 – Zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní, podoblasti podpory 1.1.1 – Snížení znečištění z komunálních zdrojů a oblasti podpory 1.2 – Zlepšení jakosti pitné vody.

Stanovení sociálně únosné ceny pro vodné a stočné je pravidelně zveřejňováno na webu OPŽP v ročních intervalech, a to vždy v září roku před uplatněním výše sociálně únosné ceny pro vodné a stočné na další rok. Tyto ceny jsou rozhodující při posuzování dodržování podmínek Rozhodnutí o poskytnutí dotace pro výše uvedené projekty, a to v tom smyslu, že příjemce má možnost (nikoliv povinnost) ceny na sociálně únosnou úroveň snížit.

Přehled výše sociálně únosné ceny pro vodné a stočné dle jednotlivých krajů pro r. 2017 je k dispozici v Dokumentech ke stažení/ Specifické předpisy/Prioritní osa 1.

Sociálně únosná cena pro vodné a stočné na rok 2017 (fomát xlsx)

Zdroj: SFŽP a Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace