Sesuvy půdy na jižní Moravě opět otevřely otázku vlivu zemědělského podnikání

22. září 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

eroze - 1_Obr

Sesuvy a podobné škody jsou stále častěji přičítány nevhodnému postupu zemědělců. Uvedla to ve své reportáži TV Barrandov a připomněla při té příležitosti letitý spor zemědělců s obcí Němčovice, který skončil v minulých letech u soudu.

Starosta Němčovic Karel Ferschmann se totiž v současné době opětovně soudí s tamním zemědělským družstvem  kvůli více než půlmilionové škodě po předloňském dešti. Již v roce 2005 přitom obec vypláchla vlna vody smíchané s blátem, která sem stekla z přilehlého pole. Škody šly do statisíců a peníze na jejich likvidaci musela obec uvolnit ze svého rozpočtu. Pak dal starosta věc k soudu.

Problém se ale opakuje, podle starosty je na vině s ohledem na sklon a umístění problematických polí právě nevhodně zvolená plodina. Tedy kukuřice. Problém nastává zhruba ve stejné části roku. Naposledy na jaře 2012 voda z polí Němčovice vypláchla znovu. Soud tak znovu řeší tentýž problém. Tentokrát už ale starosta chce dotáhnout spor k verdiktu. Zatím totiž jinou podobnou žalobu nikdo nepodal. Aktuálně je nicméně bývalé kukuřičné pole, které dělalo Němčovicím v minulosti problémy, oseté vojtěškou.

Podle TV Barrandov Naše voda, foto: Archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka