Sesuv půdy už přivaděč vody na Vsetínsku ohrožovat nebude

2. ledna 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Vodovody a kanalizace

DSC01549 eroze

Mohutný sesuv půdy u vesnice Lidečko na Vsetínsku už léta ohrožuje přivaděč pitné vody. Jak ale informovala zpravodajská televize ČT 24, vsetínské vodovody a kanalizace už mají plán i peníze na vyřešení problému.

Sesuv u obce Lidečko budí svými rozměry respekt. Je čtyři sta metrů dlouhý a osmdesát metrů široký. Obyvatele obce sice neohrožuje, ale přesto může zasáhnout do života jim i sousedům v širokém okolí. Před pěti lety sjel až k místu, kudy pod povrchem proudí pitná voda pro třicet tisíc lidí. Přetržení potrubí je jen otázkou času. Nikdo ale netuší, jak dlouhého. „Sesuv je překvapivě stále aktivní. Čelo se nám posouvá k hlavnímu přivaděči vody,“ popisuje situaci starosta obce Vojtěch Ryza.

Definitivně sesuv zastavit není možné. Speciální stěny by přišly odhadem na sto milionů korun. A byl by to pokus s nejistým výsledkem, možná vyhozené peníze. Vsetínské vodovody a kanalizace proto už nechtěly riskovat čekání. Pustily se do projektu podstatně levnějšího a jistějšího. Položí nové tři čtvrtě kilometru dlouhé potrubí, které nevyzpytatelný sesuv bezpečně obejde. Musí přitom opakovaně projít pod řekou i pod silnicí. „Co se týká náročnosti této stavby, je velmi komplikovaná. Důvodem je velikost toho potrubí, které je z tvárné litiny o průměru čtyři sta milimetrů,“ vysvětluje ředitel firmy Vodovody a kanalizace Vsetín Michal Korabík.

Nový přivaděč vody bude stát osmnáct milionů korun.

Zdroj: http://www.ct24.cz/158769-sesuv-pudy-uz-privadec-vody-ohrozovat-nebude

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace