Senzace se nekoná, v jezeru Vostok k žádným zázračným objevům nedošlo

13. března 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

mapa jezero Vostok

Na ohromující objevy z antarktického jezera Vostok si bude muset lidstvo ještě nějakou dobu počkat. Píše o tom populárně-vědecký server osel.cz. s tím, že ruští vědci dementovali údajný objev neznámé DNA ve vodách tohoto jezera.

Senzace, o které jsme psali i na portálu Naše voda, vzbudily výzkumy na antarktické stanici McMurdo. Rruský tým Sergeje Bulata z Petrohradského institutu jaderného výzkumu totiž ohlásil objev útržku bakteriální DNA ve vzorcích ze zamrzlého antarktického jezera Vostok, který nepasuje na žádné známé sekvence v genetických databázích. Kolem objevu se ale hned od počátku rojila celá řada pochybností. Nyní došlo k zásadnímu zvratu.

Šéf laboratoře genetiky eukaryot a také celého oddělení molekulární a radiační biofyziky Petrohradského institutu jaderného výzkumu Vladimir Koroljov sdělil ruské zpravodajské agentuře Interfax, že je to celé nesmysl. Vzorky odebrané v květnu roku 2012, podle něj neobsahovaly nic jiného, než staré známé firmy bakteriálních kontaminantů, z kerosenu vrtné soupravy a těl samotných výzkumníků. Byla prý mezi nimi jedna bakterie, kterou předtím neobjevili v kerosenu používanému k vrtání, ale zároveň patří k těm, co dovedou vytěžit energii z kerosenu. Jinak podle Koroljova nenašli vůbec nic. Což je škoda zejména pro Rusy, neboť pro ty je projekt vrtání jezera Vostok nesmírněprestižní záležitostí. I proto nyní v Petrohradském institutu jaderného výzkumu vyvíjejí zařízení, s jehož pomocí by měli být schopni odebrat vzorky vody přímo z jezera Vostok.

V tuto chvíli můžeme jen těžko odhadovat, co tam vlastně najdou. Prozatím je ale výsledek průzkumu života ve vodách jezera Vostok stejný, jako je výsledek průzkumu Marsu. Totiž nula.

Ilustrační foto: Jezero Vostok. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

Zdroj: www.osel.cz, původní zdroj: Russia Beyond The Headlines 9.3. 2013, AFP 9.3. 2013.

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony