Senát: Vlastníci nemovitostí by měli být víc chráněni

4. července 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

135 km D1 eroze

Senát chce více chránit vlastníky před podvodnými převody jejich nemovitostí. Jak připomínají Haló noviny, vlastníci by totiž podle Senátu měli mít lepší informace o změnách v zápisech svých domů a pozemků do katastru.

Senátoři proto doporučili zpřísnit vládní návrh katastrálního zákona a sněmovně ho vracejí se změnami. „Hlavně jsme chtěli, aby se majitelé včas dozvěděli, zda se s jejich nemovitostmi něco neděje, zda s nimi někdo nemanipuluje. Dozvěděli jsme se, že ročně je asi 60 případů, kdy se za vlastníka vydával nájemce nebo někdo jiný. Většinou jsou postiženi starší lidé, kteří si zápisy v katastru nekontrolují, nemají přístup k internetu nebo je ani nenapadne, že by mohli tak nekalým způsobem o svůj dům přijít. Proto jsme ve výboru připravili dva pozměňovací návrhy, které jednak zabezpečují, aby se majitel včas dozvěděl, že se s jeho nemovitostí něco děje, a aby také měl dost času s tím něco udělat,“ informovala deník členka senátního regionálního výboru Marta Bayerová.

„Rozhodně bude vlastník nemovitosti o tom, že se chystají změny s jeho nemovitostí, informován, a to včas, a bude mít dostatek času, aby mohl zasáhnout,“ zdůvodnil potřebu změn také Miloš Vystrčil.  Jeho názor kontrastuje s názorem ministra zemědělství v demisi Petra Bendla, který senátní úpravy odmítl. „Když budeme lhůty prodlužovat, věřte tomu, že lidé nebudou příliš nadšení z toho, že budou muset čekat tři týdny na to, aby využili svého práva,“ řekl Bendl. Proti byl senátor a šéf Agrární komory Jan Veleba. Obává se, zda sněmovna o zákonu stihne rozhodnout. Schválení zákona beze změn však podpořilo jen pět senátorů, pro úpravy nakonec hlasovalo všech 50 přítomných. Zastánci senátních změn chtějí zamezit případům, kdy by účastník řízení např. zneužil nebo padělal plnou moc k zastupování vlastníka nemovitosti, nebo se za něj vydával.

Změny katastrálního zákona souvisí s přijetím nového občanského zákoníku. Do katastru se má nově zapisovat 15 nových věcných práv k nemovitostem. Nově se má zapisovat i právo stavby, které umožňuje postavit stavbu na cizím pozemku, nebo pacht. Katastr má nově evidovat údaje o cenách nemovitostí. Zpřísnit se má rovněž přezkum listin dokládajících právní vztah k nemovitostem.

Zákon nemění základní správní poplatek 1000 Kč za zápis do katastru, ale zavádí poplatek např. za výmaz zástavního práva, kterých je za rok asi 200 tisíc. Výnosy z poplatků odhaduje ministerstvo zemědělství na 1,2 mld. Kč ročně. Informování vlastníků o změnách má katastrální úřady stát ročně 30 milionů korun. O senátní verzi zákona musí ale ještě rozhodnout sněmovna.

Zdroj: Haló noviny

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka