Sedm svazů firem a obcí kritizuje MŽP kvůli analýze odpadů

11. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

odpad

Ekonomická analýza Plánu odpadového hospodářství (POH) vychází z nereálných předpokladů a její výsledky jsou zavádějící. Shodlo se na tom sedm svazů, které zastupují stovky obcí a tisíce firem a živnostníků.

O postoji podnikatelů informovala na základě zjištění ČTK Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH). Podle Petry Roubíčkové, mluvčí ministerstva životního prostředí, která plán zpracovalo, se ale o dokumentu stále jedná.

Z různých důvodů svazy také zpochybňují plány na zapojení živnostníků, kteří mají za svoz odpadu v budoucnu platit obcím. Odpadový plán kvůli nízkým cílům recyklace a rozdílným prognózám kritizuje i asociace ekologických organizací Zelený kruh. Svazy požadují, aby se dokument přepracoval, než se přijme nová odpadová legislativa. O ní by už brzy měla jednat vláda.“V současnosti lze tuto ekonomickou analýzu považovat za jedinou aktuální relevantní analýzu dopadů nového POH,“ tvrdí Roubíčková s tím, že pokud někdo předloží jinou ekonomickou analýzu, bude se jí ministerstvo zabývat.

Například podle šéfa Svazu průmyslu druhotných surovin Petra Šulce byla analýza vytvořena příliš rychle a použitá data nejsou reprezentativní. Dokument prý budí rozpaky a musí se předělat. „Analýza staví do špatného světla Plán odpadového hospodářství a znevěrohodňuje ho,“ reagoval. Richard Blahut ze Sdružení veřejně prospěšných služeb nazval analýzu i kvůli dalším nesrovnalostem paskvilem. Nelíbí se ani Svazu měst a obcí.

Jedním z kritizovaných předpokladů, proč by se poplatky za odpady měly obcím a občanům zlevnit, je až padesátiprocentní zapojení živnostníků a zdražení jejich nákladů. Analýza počítá s tím, že počet zapojených živnostníků bude stoupat o pět procent ročně. To je podle oslovených znalců nereálné. Podle Věroslava Sobotky z Asociace malých a středních podniků je pro živnostníky levnější uzavřít smlouvu s odpadovou firmou než s obcí, která bývá jen prostředníkem. Počty živnostníků prý stagnují.

Pokud má jít podle Petra Havelky z ČAOH o dokument, ze kterého vychází desetiletá odpadová strategie ČR, je nezbytné chyby v analýze opravit.

Zdroj: ČAOH, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka