Sdružení přátel piva ocenilo Krušovickou desítku

3. listopadu 2011 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Tomas_Kosmak_s_ocenenim

Krušovická 10° zvítězila v soutěži mezi desetistupňovými pivy pořádané Sdružením přátel piva. Informovala o tom dnes mediální manažerka společnosti Heineken ČR Ludmila Čechová.

Vítěze soutěže – novou pořádnou Desítku – představil Královský pivovar Krušovice  v červenci loňského roku. Jde o pivo se stupňovitostí 10,2 procenta s výraznou plnou pivní chutí. Při její výrobě vycházel vrchní sládek krušovického pivovaru Tomáš Kosmák z výsledků spotřebitelských průzkumů, podle nichž si většina českých konzumentů přála návrat značky k tradičním recepturám z 80. let. Proto Krušovičtí přizvali ke spolupráci i bývalého sládka z té doby Václava Klouba. „Sdružení přátel piva je skupinou nadšenců, kteří pivu rozumí a je pro ně opravdovou srdeční záležitostí. I proto si jejich zlatého hodnocení naší Krušovické Desítky velice vážím. Je pochvalou práce celého krušovického týmu, který pracoval na vylepšení její receptury a od loňska ji s nadšením vaří. Zároveň je zlato dobrým znamením a výzvou pro všechny, kdo ji zatím neochutnali,“ podotýká k ocenění Kosmák (na ilustrační fotografii).

Sdružení přátel piva své ceny pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti uděluje již od svého vzniku v roce 1990. Jde tak o nejstarší novodobou, v současnosti navíc jedinou spotřebitelskou soutěž v České republice. Ceny se každoročně rozdávají v přibližně deseti kategoriích, mezi něž patří například desítka světlá, jedenáctka či dvanáctka roku. Kromě toho Sdružení přátel piva každoročně vyhlašuje prestižní tituly Pivovar roku nebo Sládek roku.

Vlastní soutěž je dvoukolová. Předsednictvo a Pivní sněm Sdružení přátel piva v první polovině roku oznámí své členské základně kategorie, ve kterých se budou ocenění udílet. Členové a příznivci sdružení poté pro svého favorita hlasují e-mailem, faxem nebo telefonicky. Vedení Sdružení přátel piva anketní hlasy shromažďuje a na základě výsledků sestaví pořadí v každé kategorii.

V druhé části hodnocení členové Pivního sněmu a předsednictva Sdružení přátel piva anonymně degustují  piva, která se umístila na prvních třech místech v každé kategorii. Na průběh degustace dohlížejí nezávislí pivovarští odborníci.

Naše voda

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách