Saúdové zakázali dovoz českých kaprů

8. listopadu 2016 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

kapr-prodej-vanoce-img_8929

Ojedinělé případy výskytu nemoci koi herpesviróza vedly úředníky v Saúdské Arábii k vystavení embarga na dovoz českých kaprů. „Česká republika do Saúdské Arábie nevyváží žádné ryby, tudíž ani nemůže v této souvislosti vzniknout českým rybářům žádná škoda,“ potvrdila pro deník E15 mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Na krok království upozornil regionální web GDNonline.com, českou Státní veterinární správu však o něm nikdo oficiálně neinformoval. Takové opatření je podle správy ale možné, protože některé státy vydávají plošné zákazy na základě údajů z mezinárodních institucí. „Saúdská Arábie tak může konat na základě informací Světové organizace pro zdraví zvířat, kterou pravidelně informujeme o nákazové situaci,“ vysvětlil mluvčí veterinární správy Petr Pejchal. Plošné embargo pak vlády uvalují i v případech, když se závadné produkty do dané země vůbec neexportují.

Saúdské ministerstvo životního prostředí, vodohospodářství a zemědělství oznámilo embargo právě na základě zprávy výše zmíněné organizace o riziku koi herpesvirózy. Ministerstvo zároveň instruovalo orgány na hranicích, aby zákaz uplatňovaly.

Zdroj: E15, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství