Sardinky z Hamé obsahovaly nadměrné množství kadmia

13. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Sardinky2

Státní veterinární správa ČR (SVS) nařídila na základě hlášení ze systému RASFF stáhnout z oběhu konzervy sardinek společnosti Hamé s.r.o. Informoval o tom dnes mluvčí SVS Petr Pejchal s tím, že laboratorní testy u nich prokázaly výskyt nadlimitního množství kadmia.

Ze zjištěného množství nehrozí akutní otrava, výrobek však nesplňuje požadavky na zdravotní nezávadnost potravin uváděných do oběhu. Přestože se zmíněný výrobek již v tržení síti nenachází, zákazníci si jej mohli zakoupit ještě před stažením. Vzhledem k dlouhé době minimální trvanlivosti se výrobek může nacházet v zásobách konečných spotřebitelů. Při dlouhodobé konzumaci kadmia, kdy se dostává postupně malé množství kontaminantu do těla, může dojít k otravě chronické a tím i k poškození ledvin nebo kostí.

Sardinky ve vlastní šťávě Hame Oceán, šarže LSSNJ 294Q1/TH NO. 2036, DMT (datum minimální trvanlivosti) 29. 4. 2017 (distribuováno 5264 ks/staženo 2368 ks)

Sardinky ve vlastní šťávě Dle Gusta, šarže LSSNJ 244Q1/TH NO. 2036, DMT (datum minimální trvanlivosti) 24. 4. 2017. (distribuováno 54908 ks/staženo 13758 ks)

První výrobek byl distribuován do řetězce Tesco a dalších menších maloobchodů. Druhý do 25 prodejen maloobchodů v celé České republice. Státní veterinární správa doporučuje, aby spotřebitelé vrátili uvedené výrobky v místě, kde je zakoupili.

Naše voda, foto závadného výrobku: SVS

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka