V sanaci ekologických zátěží není dosud dořešeno 159 smluv

29. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Ostravské laguny

Trvající závazky státu v agendě starých ekologických zátěží převyšují aktuálně částku 100 miliard korun. Připomíná to na svém webu Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH).

Ministerstvo financí v minulém týdnu vyhlásilo, že dle jeho představ by chtělo do 10 – 12 let zadat všechny doposud neukončené zakázky (sanace postižených lokalit). Zásadní otázkou je však to, jaké budou reálné náklady a jak se podaří státu potřebné peníze sehnat.

Tímto tématem se zabýval ve své reportáži i Český rozhlas. Uvedenou reportáž si můžete poslechnout na: Cesky-rozhlas-k-sez.mp3 [ 6.44 MB ]. Nároky nabyvatelů privatizovaného majetku na sanace ekologicky zatížených areálů již stát řeší déle než 25 let a stále není dořešeno cca 159 ekologických smluv, tedy asi polovina.

ČAOH a Hospodářská komora ČR se v posledním roce snaží činit aktivní kroky k tomu, aby stát urychlil provedení sanací (více zde). Dosavadní nedostatečné a pomalé řešení stavu je stále více rizikové jak pro životní prostředí, tak působí stále větší ztráty majitelům postižených lokalit. Vzhledem k tomu, že v této věci je smluvně zavázán stát, mohla by být případná další nečinnost v řešení této agendy riziková i pro něj a pro veřejné finance.

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz), ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace