Samsonovu kašnu uložili k zimnímu spánku

Aktualizováno 2. listopadu 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Vodovody a kanalizace

kasnaaa

Dominantu českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II., Samsonovu kašnu připravili pracovníci společnosti ČEVAK na zimu.  Společnost to oznámila ve své zprávě.

„Do technického srdce kašny montujeme recirkulační zařízení, které zajistí i při nízkých teplotách proudění vody a zabrání tak jejímu zamrzání. I přesto při velkých mrazech, musejí naši zaměstnanci dvakrát za den led rozbíjet a odvážet,“ řekl vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal.

V rámci údržby jsou také kontrolována čerpadla, vyměněny poškozené žárovky a vyčištěn bazén kašny.

Samsonova kašna pochází z let 1721 – 1727 a svého druhu je jednou z největších v zemi. Do jejího bazénu o průměru 17 metrů se vejde asi 250 kubíků vody. Návrh technického řešení barokní kašny zpracoval František Baugut z Jindřichova Hradce. Kamenickými pracemi byl pověřen budějovický mistr Zachariáš Horn a sochařskou výzdobou Josef Dietrich.

Kašna ve své době sloužila k zásobování centra města vodou. Čerpala se do ní z řeky Vltavy a kvůli tomu také byla na pravém břehu řeky postavena vodárenská věž. Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch. Kromě Samsonovy se společnost ČEVAK a.s. ve městě stará ještě o dalších osm budějovických kašen a pět pítek. Ty se uložily k zimnímu spánku v uplynulých dnech.

Zdroj: ČEVAK, foto: wikimedia commons, Martin Křepela

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace