Šakvice i Povodí Moravy chtějí odstranit stavby rybářů. Místem povede biokoridor

3. března 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

Nové mlýny - Novomlýnské - kostel

Přetahovaná o rybářské chatky a příbytky na březích novomlýnských nádrží pokračuje. Píše o tom Břeclavský deník s tím, že nezávisle na sobě usilují o jejich odstranění vedení Povodí Moravy i představitelé Šakvic.

Šakvičtí vyzvali k odvozu neoprávněně umístěných obytných buněk, přívěsů a chatek už v lednu. Nestalo se. „Některé vlastníky se nám nepodařilo dohledat. Přistupuje se k tomu tedy jako k nalezené věci. Dopadne to nejspíš tak, že majitelé pozemků, na nichž stavby stojí, je budou muset zlikvidovat na vlastní náklady,“ sdělila starostka Šakvic Drahomíra Dirgasová.

Břeclavský deník Rovnost informoval o počátku tažení Povodí Moravy proti desítkám rybářských příbytků před půl rokem. Vodohospodáři chtějí místem vést biokoridor. Kam se situace od té doby vyvinula? Žádosti o dodatečná povolení, zamítnutí či odvolání stále létají mezi rybáři a úředníky v regionu a na kraji. „Koná se řada jednání, pomyslný míč je na straně stavebního úřadu v Mikulově. Kdy biokoridor vznikne, tak zatím nelze říct,“ oznámila mluvčí povodí Gabriela Tomíčková.

Vedoucí mikulovského úřadu Leona Alexová v úterý potvrdila, že se jednání dotkla dosud jen některých staveb. Po administrativní výměně s kolegy na kraji nedošlo k pravomocnému rozhodnutí. „Dokud se to nepodaří, nebudeme zahajovat další řízení, protože na to nemáme kapacity,“ říkala Alexová. Rybáři požádali o dodatečné povolení příbytků. Verdikt z Mikulova: zamítnuto. Rozhodnutí přikývl také kraj. „Vedeme řízení o odstranění, hotovo ale ještě není,“ poznamenala vedoucí.“

Zdroj: Břeclavský deník, ilustrační foto (Nové mlýny) Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství