V Sakařově ulici v Pardubicích skončila oprava kanalizace

31. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

opravy potrubí

V Pardubicích po půl roce skončila oprava kanalizace v Sakařově ulici. Pocházela z roku 1923 a byla na sklonku své životnosti. Nové potrubí má vydržet 80 až 100 let. Během úterý vodárny vozovku otevřou.

ČTK to řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák. „V minulosti se tu propadala vozovka, vždycky se vyměňovaly jen ty části, kde se to propadlo. Potom jsme se rozhodli udělat kompletní projekt a vyměnit 980 metrů kanalizace,“ řekl Fedák.

Čtvrtinu kanalizačního potrubí opravily vodárny pomocí moderních technologií, aniž by musely kopnout do země. Metoda se hodí jen v případech, kdy trubky nejsou zcela poničené. „Do stoky se natáhne rukávec, naplní se vodou a zpevní a vytvrdí pomocí pryskyřice, potrubí má pak životnost jako nové,“ řekl Fedák. Podle něj by již kanalizace měla zvládnout běžný odtok vody a na silnicích se nebudou tvořit kaluže. Na přívalové deště dimenzovaná není, dodal Fedák.

Staré potrubí nahradily betonové a kameninové roury, které vydrží delší dobu. Vodárny rovněž napojily stoky z bočních ulic. Opravy kanalizace stály 25 milionů korun. Vozovka má již nový asfalt. Chodníky zůstanou dál rozbité, městský obvod si je přál opravit během rekonstrukce kanalizace, ale magistrát na investici neuvolnil peníze. „Půjde řádově o miliony korun,“ uvedl vedoucí oddělení majetku a investic městského obvodu Petr Janata.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace