Ryby, které plavou rychlostí přes 100 kilometrů v hodině

9. srpna 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Rybářství a rybníkářství

plachetník

Rekordmanem vodního světa v rychlosti plavání je zvláštní ryba zvaná plachetník (Istiophorus). Informuje o tom facebooková verze portálu Naše voda s tím, že rychlost této ryby je obdivuhodná, neboť dokáže plout rychlostí až 110 kilometrů za hodinu.

Název této ryby je odvozen od hřbetní ploutve, která po vztyčení slouží i k obraně – plachetník vypadá větší. Vztyčenou ploutví dokáže skupina plachetníků nahánět hejna ryb a hlavonožců. Dalším znakem je prodloužená horní čelist do podoby meče, čímž se tato ryba podobá mečounům.

Plachetník žije ve všech mořích mírného a tropického pásu. Dorůstá velikosti přes 3 metry a jeho hmotnost je do 90 kilogramů. Je dravý, loví při hladině i ve středních hloubkách. Potravou bývají olihně a menší druhy ryb. Plachetník také velmi rychle roste – jen během prvního roku života doroste do délky 1,5 metru.

Často se popisují dva druhy plachetníků – atlantský a širokoploutvý. Vědci se ale domnívají, že plachetník je zastoupen jen jedním druhem, a to pouze plachetníkem širokoploutvým (Istiophorus platypterus).

Zdroj: Facebook Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství