Rybníky zamrzly, kormoráni plení řeky

16. ledna 2017 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství , Statistiky a kauzy

Mexiko - kaňon del Sumidero - kormoráni

Jsou to jatka. Tak rybáři komentují nálety kormoránů na řeky v regionu. Informuje o tom moravskoslezská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že v zimě tito ptáci sice obvykle trápí rybníkáře, jenže v letošní tuhé zimě rybníky zamrzly, a hejna proto přeletěla k tekoucím vodám, kde led jejich potravu tolik nechrání.

„Také v Polsku zamrzla jezera, tak kormoráni letěli dále. K nám. Je to zlé, hodně zlé, určitě nejhorší za poslední roky,“ povzdychl si krajský předseda Českého rybářského svazu Miloš Martínek. Jen pro představu. Na řeku Ostravici v Ostravě se tento týden několikrát sneslo asi dvousethlavé hejno kormoránů. Každý z ptáků přitom denně spořádá až tři čtvrtě kilogramu rybího masa. Právě v povodí Ostravice si rybáři hýčkají například parmu říční nebo ostroretku stěhovavou. Teď se bojí, že z populace těchto menších ryb nic nezůstane. „Jsou to opravdu jatka,“ přidal se jednatel krajského svazu rybářů Přemysl Jaroň.

Podobné starosti mají i v Bohumíně. Počet hladových kormoránů tam sice není tak vysoký jako v Ostravě, ale i tak to stačí, aby rybářům přidělali hodně vrásek. „Jsou všude, na Odře i na Olši,“ poukázal Kamil Drobek, předseda bohumínské pobočky svazu rybářů. Zároveň upozornil, že nižší počet kormoránů může mít jen krátké trvání. „Jakmile někde nebudou mít největší hejna co žrát, mohou se za pár dnů objevit u nás.“

V uplynulých letech žehrali na kormorány rybníkáři. Opeření lovci s chutí dávali přednost místům, kde mají potravu pohromadě. Řeky berou útokem pouze v mrazivých letech. Jako zrovna letos.„Minulé roky to bylo strašné, teď máme docela klid,“ usmívá se Jan Stehlík z Chovu ryb Jistebník. Tamní rybniční soustavu minulý týden pokryla ledová krusta, což je podle Stehlíka nejúčinnější obrana proti kormoránům.

Rybníkáři mají od úřadů povolen preventivní odstřel, další možností boje s nenasytnými ptáky zůstává plašení. „Ale to se příliš neosvědčilo. Kormorán je chytrý, brzy plašení ignoruje,“ zmínil Stehlík.„Navíc se při plašení stává, že stresovaný kormorán potravu vyvrhne a pak musí za další,“ doplnil Martínek.Rybáři proto doufají, že se brzy oteplí a hejna odtáhnou. „Kolegy chápu. Já bych ale byl naopak rád za delší mrazy,“ reagoval rybníkář Stehlík.

Kormorán byl dlouhá léta zvláště chráněný, to však od roku 2013 neplatí.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Moravskoslezský kraj, ilustrační foto Naše voda (velké hejno kormoránů v Mexiku)

 

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka