Rybníku Marvánek v Říčanech se propadla hráz kvůli skryté vadě

26. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

rybník - déšť IMG_0375

Říčanskému rybníku Marvánek se propadla část hráze kvůli skryté vadě. Oprava potrvá několik týdnů a další týdny napouštění rybníka. ČTK to potvrdil starosta Vladimír Kořen s tím, že město nedávno dalo Marvánek odbahnit a částečně vybudovat výpustní zařízení.

Po havárii většinu vody zachytil nedaleký Mlýnský rybník, který se právě napouštěl. Podle Kořena byla příčinou skrytá vada v místě, které nebylo předmětem rekonstrukce, ale bylo součástí staveniště. „Došlo k porušení trubky, která odvádí vodu od výpustního zařízení tělesem hráze. Jak tam vznikl tlak napuštěním rybníka, tak se pomalinku do té narušené trubky nahrnovala voda a odnášela materiál, až tam tři čtvrtě roku po napuštění vznikla kaverna, která se propadla, a voda tudy vytekla,“ uvedl starosta. Firma podle něj uznala reklamační nárok a závadu za několik týdnů odstraní. Poškozený díl bude vyměněn a trubkou procházející hrází bude navíc natažen rukávec, který má zabránit podobným nehodám do budoucna.

Město kromě Marvánku nechalo odbahnit a opravit také Mlýnský rybník, jehož hráz před třemi lety poškodila povodeň. Podle Kořena je nyní potřeba řešit protipovodňová opatření mezi Říčany a Prahou. „Pokud by přišla povodeň jako v roce 2013, tak ty dopady budou podobné. Protože zatím nejsou žádná opatření, která by ji zbrzdila,“ upozornil starosta. Řešením jsou podle něj suché poldry, slepá ramena nebo třeba meze v polích.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině