V rybníku u Jaroměře uhynuly ryby, škoda půl milionu korun

Aktualizováno 11. září 2017 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

lekle ryby- PMO

V chovném rybníku u Dolců u Jaroměře na Náchodsku uhynuly ryby, škoda se podle rybářů bude pohybovat kolem půl milionu korun. Ryby začaly hynout 3. září. Dosud rybáři z rybníku vytáhali asi 2,4 tuny mrtvých ryb. Především šlo o kapry, amury a candáty.

ČTK to řekl hospodář jaroměřské organizace Českého rxbářského svazu Jiří Pacovský.

Příčinu úhynu ryb vyšetřuje policie. Nyní čeká na výsledky rozborů vody, které by měly pomoci určit zdroj znečištění vody v rybníce. Kontaminovaná voda mohla do rybníka podle televize Prima přitéct z areálu nedaleké kompostárny. Společnost, která areál kompostárny provozuje, se televizi k případu nevyjádřila.

Policie případ vyšetřuje pro podezření z přečinu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. „Na tento čin zákon pamatuje trestem odnětí svobody v délce trvání do šesti měsíců i trestem zákazu činnosti,“ řekla ČTK mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Ryby se podle Pacovského udusily. „Na sobě měly i hlen, což by mohlo svědčit o otravě amoniakem,“ uvedl Pacovský. Vodu z rybníka začali rybáři vypouštět, aby z něj mohli vysbírat zbylé uhynulé ryby. Pak ještě budou muset rybník vyčistit.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto:PMO

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství