Rybníkářství zažívá díky miliardovým dotacím renesanci

Aktualizováno 27. října 2011 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

rybnik Labuť z doby Jagelonců

Nejméně jedna stovka nových rybníků se postavila v uplynulých čtyřech letech v Česku. Rybníkářství zažívá po letech jistou renesanci, ovšem neobejde se bez státních dotací, uvedl dnes Český rozhlas Radiožurnál.

 Na obnovu starých a výstavbu nových umělých nádrží vyplatilo ministerstvo zemědělství za uplynulé tři roky téměř dvě miliardy korun.

Zakládání nových vodních nádrží je ale podle rybníkářů natolik drahé, že se bez státní pomoci neobejde. Jedině dotace tak stojí za současnou renesancí rybníkářství v Česku. Skoro 30 milionů korun dostali rybáři v Kladně a podobnou částku získal třeba podnikatel v jižních Čechách na obnovu Zdelovského rybníka.

Přesný počet nových rybníků nelze zjistit, protože nové rybníky za soukromé peníze nikdo neeviduje. Statistice utekl i rybník Václava Vacíka z Roupova na Plzeňsku. „Před třemi týdny byl definitivně hotový, včetně zatravnění,“ dodává v Radiožurnálu Václav Vacík.

Podle odborníků z branže si vlastní rybník na vlastní náklady pořizují jenom nadšenci nebo boháči, investice do nového rybníku se podle znalců nevrátí.

Poskytnuté dotace také nejsou zadarmo, majitelé rybníků musí splnit řadu podmínek: třeba chovat jen některé druhy ryb nebo sázet určité rostliny. Nové rybníky tak mají většinou jen pár hektarů a slouží především k rozvoji krajiny a zadržování vody.

Chov ryb se v rybnících již nevyplácí a šéf Rybářského sdružení České republiky Václav Šilhavý Radiožurnálu řekl, že rybník je špatná investice.

Zdroj: Radiožurnál

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství