Deník: Rybník Valcha se má odbahnit, ale řeší se, kdo kolik zaplatí

17. července 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

290420132693

Někdejší počátecká plovárna a současný cíl řady rekreantů, rybník Valcha, se má odbahnit a opravit. Jenže se ukázalo, že dotace nepokryje všechny náklady, takže o spolupodílu nyní diskutují rybáři s městem, napsal Pelhřimovský deník.

Město Počátky dříve vlastnilo jen část Valchy, oficiálně nazvané Velké jezero. Před čtyřmi lety pak zbývající část rybníka odkoupilo od soukromého vlastníka.
Toto majetkové vypořádání bylo důležité pro rybáře, kteří nadále zůstali nájemci, ale nově už mohli zažádat o dotace na výše zmíněný projekt.
Podle Deníku se město tehdy s rybáři dohodlo na nájmu, který jim zaručí užívání rybníka po dobu patnácti let. Vše se zdálo být v jasných mantinelech a jihočeská pobočka Českého rybářského svazu zažádala už před pár lety o dotace na odbahnění a rekonstrukci.

Rybník už je na celou akci připraven, hladina je snížená. „Bude se provádět  rekonstrukce výpusti, celková oprava bezpečnostního přepadu a celkové odbahnění rybníka,“ sdělil jednatel jihočeského územního svazu českých rybářů Jan Štěpán s tím, že Valcha je pro rybáře v širokém okolí důležitá tím, že jde o revír, kde se dlouhodobě provádí sportovní rybolov.

Dotace teď byla schválená, ale netvoří 100 procent ceny – jen 80. Celkově mají stavební práce vyjít asi na 14 milionů, dotace uhradí jen 10,3 milionů. Rybáři teď požádali město, aby se s nimi podílelo na zbylých 3,7 milionech. „Diskutujeme o způsobu spolufinancování, protože původně jsme si mysleli, že oprava se vejde asi do deseti milionů a že cenu ještě sníží výběrové řízení, takže rybáři budou chtít po nás nanejvýš deset procent, což by se vešlo do milionu,“ řekl Deníku starosta Počátek Karel Štefl.

Zdroj: Deník.cz, ilustrační foto

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství