Rybník Svět: chybí voda, koupání je ohroženo

Aktualizováno 12. května 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

rybnik Svět

Podle informací deníku Mladá fronta DNES začne letní sezona u známého třeboňského rybníka kvůli jarnímu výlovu a suchu
možná až v červenci. Navíc hrozí, že se ve Světu usadí sinice nebo řasy, voda zezelená a ke koupání příliš lákat nebude.

Městská pláž rybníka Svět v Třeboni je osiřelá. Na první pohled je zde něco špatně – tobogan a skluzavka totiž ústí do písku. Hladina vody je vzdálená asi 20 metrů. Jeden z nejznámějších jihočeských rybníků trpí vážným nedostatkem vody. Rybáři na Velikonoce Svět vylovili a kvůli suchu se ho nedaří dopouštět, jak bylo původně naplánováno. Provozovatelé kempů, pláží, prodejen občerstvení a ostatní, kteří jsou na přírodním koupališti závislí, mají nyní strach, že sezona začne s velkým zpožděním a přijdou o zisky.

„Voda přibývá, ale strašně málo. A vůbec neprší. Rybáři neměli rybník vypouštět,“ stěžuje si provozovatelka stánku na městské pláži Jana K. V létě tu prodává pití a jídlo – teď se bojí, že místo příjmů ji čeká prodělek.

Podle rybářů se nejedná o žádnou dramatickou situaci. Přesto připouští, že by se koupací sezona mohla opozdit. „Děláme vše pro to, abychom Svět naplnili. Je ale sucho. Pouštíme do něj, co nejvíce můžeme,“ říká ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda. „Zlatou stokou jde do Světa maximum, které tam za současných podmínek může jít. Spolský rybník upouštět nemůžeme, jsou tam ryby,“ dodává.

Největším nepřítelem rybářů a podnikatelů okolo Světa je tedy v současnosti sucho. Potřebovali by, aby v následujících týdnech přišly vydatné deště. Pak by se podařilo rybník napustit poměrně rychle. „Pokud nebude pršet, je klidně možné, že v létě bude vody málo,“ přiznává Hůda.

Svět s rozlohou více než 215 hektarů je přitom nejdůležitějším přírodním koupalištěm v Třeboni a okolí – na severní straně je velká pláž, na jižním břehu je menší koupaliště Ostende. V letních měsících je využívají stovky návštěvníků denně. „Jsou to
převážně turisté v kempech. Pokud bude málo vody, měli by smůlu a turistický ruch by utrpěl. Věřím ale, že hladina bude nakonec dost vysoko,“ říká Michaela Psíková z třeboňského infocentra.

Provozovatel městské pláže Josef Kabrna tak optimistický není. „V současné době chybí nejméně milion kubíků vody. Pokud bude sucho jako dosud, pláž se otevře až v červenci. Všechno záleží na počasí,“ uvádí Kabrna. Obvykle se lidé u Světa koupou už v květnu.

Rybníku Svět navíc hrozí i horší věc než jen odložení začátku sezony pro koupání. „Vody je málo a snadno se ohřeje. To jsou ideální podmínky pro výskyt sinic,“ varuje hydrobiolog Petr Znachor z Hydrobiologického ústavu v Českých Budějovicích.

Hydrobiolog Znachor dodává: „Výhodou je, že v rybníku Svět nejsou po výlovu ryby. Podlemě proto nějaké enormní přemnožení sinic nehrozí. Místo nich očekávám velké množství řas. Takže voda bude pravděpodobně zelená. Ale toxické to nebude,“ odhaduje. Jestli v rybníku zvítězí řasy, nebo sinice, si však netroufá říct. Přitom už teď voda vypadá nevábně – hnědozelená barva příliš zájemců na pláž nepřiláká. Takže i když bude nakonec hladina dost vysoko, je reálné riziko, že kvalita vody bude špatná. „Každopádně, pokud se sinice přemnoží, nedá se s tím nic dělat. Byl by to konec koupání,“ míní Znachor a podobně jako ostatní doplňuje, že hlavně záleží na počasí. To je nyní pro rybník alfou a omegou.

Všichni potřebují, aby pořádně zapršelo. Jenže podle meteorologa Jaroslava Hintermüllera žádné vydatné srážky čekat nemůžeme. „V příštím týdnu se na Třeboňsku vyskytnou drobné přeháňky, ale nebude to silný déšť,“ upřesňuje. Ani v dlouhodobější předpovědi meteorologové nepředpokládají výraznější srážky. Druhá polovina května bude teplotně
podprůměrná, občas se objeví přeháňky. Pravděpodobnost bouřek je minimální.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla