Rybí prsty z Estonska obsahovaly málo masa

23. listopadu 2011 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Rybářství a rybníkářství

IMG_1560 moře

Státní veterinární správa ČR (SVS) nařídila na základě svého šetření stáhnout z prodeje rybí prsty z Estonska. Informoval o tom dnes mluvčí SVS Josef Duben.

Na základě výsledků vyšetření uvedených v časopisu DTest provedly Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj a pro Středočeský kraj namátkovou úřední kontrolu výrobků „rybí prsty“ se zaměřením na obsah deklarovaného rybího masa, jak je uvedeno na obale výrobku a na skutečný obsah rybího masa, a to od různých dovozců. Úředně odebrané vzorky byly vyšetřeny ve Státním veterinárním ústavu v Praze s tím, že deklarace obsahu masa na obale u některých výrobků nesouhlasí. Podle Dubna se jedná o výrobky od jediného výrobce v Estonsku: Rybí prsty původem z Estonska, šaržeč. LL 264212, LL216112 a L27911056 a Budget Rybí prsty 250 g, CZ 3084, datum minimální trvanlivosti: 25. 11. 2012.

„Přímo ve skladu bylo zadrženo 10 kartonů (Budget) a zhruba 500 kg dalších šarží, stahování dalšího zboží z tržní sítě probíhá,“ informoval mluvčí. Podle Dubna bylo při kontrolách dále zjištěno, že výrobky také obsahují polyfosfáty, které na obale nejsou deklarovány. Nejde sice podle něj o narušení zdravotní nezávadnosti, nicméně značení výrobků bylo nesprávné.

Jakmile pracovníci státního veterinárního dozoru obdrželi výsledky laboratorního vyšetření, znamenalo to přijmout odpovídající opatření: zboží zajistit, a již distribuovaného zboží z tržní sítě bylo nařízeno stáhnout. Dalším krokem bylo podle mluvčího zahájit správní  řízení s dovozci zboží.

O případu informovala již ve svém včerejším vyysílání televize Nova. Podle ní propadly v testech výrobky Spar S-Budget, Euroshopper a rybí prsty Tesco Value. Tyto výrobky pod svou značkou prodávají řetězce Interspar, Albert a Tesco. „Například ve výrobku Spar jsme nalezli pouhých 14 procent rybího masa, deklarováno bylo 22 procent, což je samo o sobě velmi málo,“ řekl televizi Václav Beneš ze sdružení dTest. Dodal, že zbylé množství rybího prstu představuje strouhanka, mouka, škrob, rostlinný olej a voda.

Stažení z prodeje potvrdily také už velkoobchodní řetězce Albert a Interspar, výrobek si ale chtějí nejdřív otestovat. „Pokud se uvedená zjištění potvrdí, učiníme taková opatření, aby se záležitost v budoucnu neopakovala,“ řekla Nově mluvčí Teska Eva Karasová.

Naše voda, TV Nova

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství