Rybářství Třeboň i okolní obce nechtějí do UNESCO

19. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Rožmberk 2014 -

Rybářství Třeboň a další podnikatelé i obce odmítají snahu zapsat unikátní třeboňskou krajinu na seznam památek UNESCO. Informovala o tom Česká televize.

Rybářství, obce i podnikatelé se totiž bojí omezení, které péče o památky přináší. Svůj nesouhlas už písemně předali i prezidentovi, premiérovi a ministrům zemědělství, životního prostředí a kultury. Problém není v samotném zapsání na seznam UNESCO, ale v krajinné památkové zóně, kterou ještě před nominací na zápis do světového kulturního dědictví navrhuje vyhlásit Národní památkový ústav.

Podle rybářů by památková ochrana území zkomplikovala jim i zemědělcům hospodaření a obcím zase rozvoj. Vedle Rybářství Třeboň je proti i pět dalších rybářských společností. Se zapsáním na seznam UNESCO nesouhlasí ani jihočeská a okresní agrární a hospodářská komora. Takzvaný arch nesouhlasu už podepsalo 33 zemědělců, 56 podnikatelů a přes třicet obcí a místních částí.

Památkáři ale oponují, že by o tak velikou zátěž jít nemělo. Na některé rybníky a obce už se totiž památková ochrana vztahuje nyní. Některým oblastem by se ochrana navíc měla vyhnout. Jde o poměrně rozlehlé území. Jeho přesné hranice ale ještě určené nejsou.

Zdroj: ČT 24, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (rybník Rožmberk – výlov)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství