Rybáři svádí boj se suchem, ohroženy jsou plánované výlovy

3. března 2014 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

Bohdaneč - výlov - lín - IMG_8775

Podle chovatelů ryb je díky absenci srážek a teplé zimě současná situace v rybníkářství nejhorší za několik desetiletí. Připomíná to Jindřichohradecký deník, s tím, že rybáři zvažují, zda vůbec budou ryby lovit.

Letošní končící zima, která byla prakticky bez srážek a během níž jsme se nedočkali souvislé bílé pokrývky, vystavila nepříjemný účet rybářům. Kvůli suchu značně poklesla hladina některých rybníků, což může negativně ovlivnit chov ryb, jež patří k důležitým zemědělským odvětvím regionu. Podle Jana Hůdy z Rybářství Třeboň Hld. by rybáři byli v současné době vděční za jakékoliv srážky. „Vodu potřebujeme a cokoliv spadne, je dobré. Není to zatím ještě katastrofální, ale rybníky mimo povodí a u rakouských hranic jsou na tom hodně špatně. V těch, které se lovily, nepřibyla prakticky žádná voda,“ posteskl si Jan Hůda a dodal, že situaci nevyřeší žádný rychlý déšť. „Vyschlé jsou i lesy, které by v takovém případě většinu vody stáhly. My bychom potřebovali spíše intenzivnější a delší srážky,“ vysvětlil rybář.

Ještě dramatičtější je situace v Rybářství Kardašova Řečice. Výrobní ředitel Ladislav Štercl říká, že sucho je nejhorší za několik desetiletí. „Takhle to nebylo snad od války. Už teď nám chybí nějakých 350 milimetrů srážek, což se zkrátka nedá dohnat. Velmi zvažujeme, zda vůbec budeme lovit, protože rybníky nám pak zkrátka nenatečou,“ stěžuje si Ladislav Štercl, který tvrdí, že už teď je jasné, že některé rybníky se nesloví v žádném případě.

„Myslím, že stát by měl začít zvažovat nějakou pomoc rybářům, když ji v případě sucha či neúrody poskytuje zemědělcům. To není záležitost pouze naše, ale se stejnými problémy se potýká i zbytek republiky,“ míní výrobní ředitel.

Zdroj: Jindřichohradecký dení, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka